Бібліотека

З історії бібліотеки Івано-Франківської академії Івана Золотоустого

У 1907 році в Станіславівській (нині Івано-Франківській) семінарії імені Св. Свщмч. Йосафата було засновано богословську бібліотеку. Її першим меценатом став єпископ Андрей Шептицький, при приході на Станіславівську кафедру, де він у 1901 р. передав для неї свою особисту бібіліотеку великої вартості, зобов’язавшись щорічно офірувати 500 крон на поповнення бібліотечного фонду.

В 40-х роках радянська влада закрила семінарію і конфіскувала всю передвоєнну збірку. Найбільш цінні релігійні видання і рукописи енкаведисти вивезли до Ленінграда і Москви, а літературу на старо-латинській готичній мові та світські книги передали до обласного архіву, на багатьох з них є екслібриси єпископа Андрея Шептицького.

В 90-х роках, після відновлення семінарії, та сприянням владик Софрона Дмитерка та Іринея Білика, адміністрація обласного архіву, більшу частину довоєнної бібліотеки повернула її законним власникам Івано-Франківській єпархії УГКЦ. Сьогоднішня збірка - результат клопіткої роботи працівників бібліотеки та щедрості доброчинців.

Владика Софрон Мудрий став першим меценатом післявоєнної семінарійної бібліотеки. За сприянням його Преосвященства бібліотека з року в рік поповнювалася. Будучи ректором Теологічної Академії владика Софрон дбав про навчально-духовну базу Академії. Завжди цікавився новими надходженнями і матеріальним станом бібліотеки. Дарував нові та цінні книги бібліотеці.

Бібліотека ІФА славиться своїм фондом нової академічної та богословської літератури, кількість якої зростає з року в рік.

Сьогодні бібліотека Св. Свщмч. Йосафата покликана забезпечити навчальний та науково-дослідний процес в академії, а також задовольнити наукові інтереси студентів, викладачів, співробітників академії та користувачів з-поза меж академії.

Загальний бібліотечний фонд налічує майже 30 000 примірників, із них половина - підручники і навчальні посібники, твори друку та інформаційні ресурси богословської тематики.

У бібліотеці представлені: богословська документація, література з питань історії церкви, духовності, літургіки, церковного права, священичого вишколу, молитви, лінгвістики, іконології, агіографії, культурології, народознавства, художня література.

Бібліотека передплачує періодичні видання відповідно до потреб читачів.

Окрім матеріалів слов’янськими мовами (українською, російською, польською, чеською), бібліотека має приблизно 10 тисяч монографій та періодичних видань англійською, німецькою, італійською, іспанською та французькою мовами.

Бібліотека володіє колекцією діаспорної періодики 70-х рр. ХХ ст., а також рідкісними літургійними стародруками та цінними книгами.

Бібліотека пишається подарунком від журналіста та публічного діяча п. Івана Ґватя, який передав понад три тисячі примірників книг літератури рідкісної цінності. Колекція складається як з книг латинською, англійською,  українською  та російською мовами, так і з унікальної збірки документів з історії Церкви та України за часів радянської окупації.

Численні читачі з ІФА та з-поза меж академії користуються бібліотечним фондом, серед них: бакалаври, магістри, аспіранти, викладачі, дослідники, співробітники ІФА, семінаристи Івано-Франківської Духовної Семінарії ім. Св. Свщмуч. Йосафата.

Із 2013 року бібліотека працює у новому приміщенні, побудованому з ініціативи ректора владики Софрона Мудрого, та сприянням економа Івано-Франківської митрополії о. Михайла Клапківа.

Незабаром відвідувачі бібліотеки зможуть працювати з Інтернетом і користуватись електронною поштою, а також безпровідним Інтернетом. До послуг читачів - систематичний каталог, де представлені книги, журнали, магістерські роботи.

 

Створюється електронний каталог та електронна бібліотека.

 


Правила користування бібліотекою ІФА

Наша бібліотека обслуговує студентів, викладачів та працівників ІФА, студентів інших ВНЗ та спеціалістів.


Пошук книг здійснюється за допомогою систематичного каталогу.

Читач може користуватися бібліотечним фондом та книгами з книгосховища та стародруками.

 

У випадку заборгованості книг читач позбавляється права користуватися бібліотекою терміном до двох тижнів.

 

Не видаються на абонемент:

• енциклопедичні та довідкові видання;
• альбоми з репродукціями;
• стародруки;
• періодичні видання.